brak zdjęć

• autor: Janek14, 2014-02-16 14:41

WYBORY NOWEGO

KAPITANA PRZEMSZY

W najbliższym tygodniu w naszym klubie odbędą się wybory nowego Kapitana drużyny. Zarząd klubu wraz z Trenerem Bogdanem Pikutą doszli do wniosku, iż konieczna jest zmiana osoby pełniącej tą funkcję. Nasz dotychczasowy Kapitan, którym jest bramkarz Marcin Szczepowski znakomicie wypełniał swoje obowiązki, jednak podczas spotkań ligowych dzieliła go zbyt długa droga do sędziów prowadzących zawody, dlatego też nie zawsze mógł wstawić się za drużyną.
Stąd decyzja o koniecznych zmianach.
Dlatego też z głosowania na opaskę wyłączeni są wszyscy bramkarze naszej kadry oraz Bogdan Pikuta, który pełni funkcję trenerską.

Nazwisko nowego Kapitana ogłoszone zostanie 22 lutego na organizowanym przez klub Balu Sportowca.

Poniżej zamieszczamy ciekawy artykuł na temat opaski kapitańskiej, który opisuje ważność tej funkcji w zespole ;)

ROLA KAPITANA W PIŁCE NOŻNEJ

Gdy wyprowadza swoją drużynę na boisko z klubowej szatni, oczy wszystkich są skupione właśnie na nim. Funkcja kapitana to ogromne wyróżnienie, zaszczyt, ale także wielka odpowiedzialność. Tylko nieliczni są w stanie pełnić tę rolę z sukcesami.

Na samym początku warto zaznaczyć, iż błędem jest utożsamianie kapitana drużyny z jej najlepszym zawodnikiem. Prawdą jest, iż gracz pełniący tę funkcję powinien być przywódcą zespołu. Rozumieć należy jednak to określenie w kontekście przywództwa duchowego, mentalnego. Zawodnik noszący opaskę na ramieniu powinien być autorytetem, mieć bezwzględny posłuch w drużynie. Musi on być wzorem zwłaszcza dla młodych graczy. Kapitan powinien umieć poderwać drużynę do walki. Czyni to jednak bardziej jako motywator, podczas gdy lider drużyny rozumiany jako największa piłkarsko gwiazda, decyduje o losach spotkań i inspiruje kolegów swoimi boiskowymi poczynaniami. Naturalnie są zawodnicy, którzy z powodzeniem łączą obie te role. Przykładem jednak potwierdzającym powyższe rozważania może być sytuacja w reprezentacji Francji z czasów jej największych sukcesów, a więc lat 1998-2000. Kapitańską opaską obdarzony został wtedy nie geniusz futbolu Zinedine Zidane, lecz charyzmatyczny Didier Deschamps.

Wymagania
Kapitan powinien być osobą odpowiedzialną, także na boisku. Jego zadaniem jest uspokojenie innych zawodników, gdy emocje biorą nad nimi górę oraz pilnowanie dyscypliny w zespole. Z drugiej jednak strony musi on umieć nieustannie zachęcać kolegów do walki, wciąż ich wspierać i prowadzić do boju, gdy atmosfera boiskowa wydaje się być zbyt senna. Kapitan to osoba będąca niejako zastępcą trenera na boisku. Z tego też względu koniecznością jest, aby rozumiał on sens futbolu, znał wszelkie zawiłości taktyki. Między innymi dlatego opaskę kapitańską otrzymują z reguły gracze najbardziej doświadczeni. Często są to bramkarze lub obrońcy, co łatwo można wytłumaczyć. Na tych pozycjach najlepiej widać ustawienie drużyny i kierować swoimi partnerami na boisku.

Odpowiedzialność
Pełnienie funkcji kapitana drużyny wiąże się również z odpowiedzialnością. To kapitan odpowiada za postawę zespołu zarówno na boisku, jak i poza nim. Wszelkie ekscesy, które mają miejsce podczas gier, treningów, czy też zgrupowań, obciążają go w pewnym stopniu. Kapitan jednak powinien zawsze bronić swojego zespołu, ufać mu i w niego wierzyć. Jako łącznik między drużyną a trenerem i działaczami jest zobowiązany do przedstawiania większości próśb i zażaleń wychodzących z piłkarskiej szatni. Rola kapitana wykracza więc dalece poza działania boiskowe.

Wybór
Kapitana można wybrać poprzez głosowanie wewnątrz drużyny lub nominację trenera. W przypadku tej drugiej metody istnieje ryzyko, iż trener nie do końca trafnie będzie w stanie ocenić stosunki między piłkarzami i mianować zawodnika z odpowiednim autorytetem. Drużyna natomiast może wskazać na kogoś, kto nie będzie w stanie w odpowiedni sposób realizować założeń taktycznych lub nie znajdzie wspólnego języka z trenerem. Poruszając temat wybierania warto wskazać prawdopodobnie jedyną czysto techniczną rolę, jaką pełni kapitan na boisku, do której obligują go przepisy. Jest to losowanie przed rozpoczęciem gry lub serią rzutów karnych.
Na koniec należy zaznaczyć, iż kapitan drużyny również jest jej symbolem. Z tego też względu warto, aby był on przynajmniej akceptowany, a najlepiej uwielbiany przez fanów. Nie powinien być to zawodnik w drużynie nowy, powinien zaś być jej od dawna oddany i się z nią utożsamiać.